Nezaměstnanost rostla v srpnu rychleji, než se čekalo

Podíl nezaměstnaných druhý měsíc v řadě stoupá. Po 3,3 % v červenci se nezaměstnanost v srpnu zvýšila na 3,4 %. V prázdninových měsících bývá nezaměstnanost obecně mírně vyšší kvůli přílivu nových absolventů nebo podnikovým dovoleným, přesto pokračující nárůst trh nečekal a jednomyslně byla očekávána stagnace na červencové úrovni. 

Při pohledu na nezaokrouhlená čísla je zároveň nárůst ještě znatelnější, kdy podíl nezaměstnaných se zvýšil o 0,17 p.b. Srpnová čísla tak potvrdila varování, které obsahoval jak konjukturální průzkum od ČSÚ, tak index nákupních manažerů (PMI) pro výrobu. V obou případech totiž zaznělo snižování zaměstnanosti ze strany podniků. Důležité nyní bude, jaký vývoj přinesou následující měsíce. Proti dalšímu zvyšování by měly působit sezónní vlivy, čekáme tak spíše stagnaci. Přiblížení ke 4 % úrovni by mělo nastat s přelomem roku, kdy obvykle razantnější sezónní zvýšení přichází až v prosinci.

Počet evidovaných nezaměstnaných rostl druhý měsíc v řadě. Po červencových 9 tisících eviduje v srpnu úřad práce navíc dalších 11 tisíc navíc. Výrazně ale zpomalilo tempo, kterým v posledních měsících ubývala volná pracovní místa. Těch je v srpnu méně jen o necelý tisíc a ÚP ČR jich eviduje přes 312 tisíc. Zde opět ale stojí za připomenutí experimentální statistika, kterou vydává ČSÚ – ta předpokládá, že v Q2 bylo volných pracovních míst okolo 95 tisíc. Při využití čísel od MPSV ale vychází, že na každého uchazeče připadá stále přes 1,24 pracovního místa (1,38 v červnu; 1,30 v červenci).

Z územního pohledu rostla (nebo stagnovala) nezaměstnanost v srpnu ve všech sledovaných okresech. Nejvíce pak v okresech Praha-východ a Praha-západ, kde podíl nezaměstnaných dlouhodobě patří k nejnižším. Celkově zůstává nejhorší situace v okrese Karviná, kde je podíl nezaměstnaných 8,2 % a na každé volné pracovní místo připadá více jak 9 uchazečů.

Srpnový údaj ohledně nezaměstnanosti sice překvapil vyšší hodnotou, na druhou stranu „prázdninová“ čísla mají tendenci být více volatilní a důležitější tak bude vývoj nezaměstnanosti v následujících měsících. Navzdory ustupující poptávce v některých odvětvích a slabším výsledkům předstihových ukazatelů předpokládáme, že nezaměstnanost se v podzimních měsících nebude příliš zvyšovat a setrvá v okolí aktuálních úrovních. Tomu napomůžou především sezónní vlivy. Zásadní bude vývoj v zimě, kdy očekáváme zpomalení české ekonomiky, která se může dostat do mírné technické recese. To se se zpožděním patrně odrazí i na pracovním trhu, a nezaměstnanost tak na přelomu roku poroste do okolí 4 %. Přesto očekáváme, že i nadále zůstane trh práce velmi napjatý a za celý rok 2023 dosáhne nezaměstnanost v průměru 3,6 %.

Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank